עתירה לביטול ההיתר הבניה לבניית הטיילת (שלב ב’) בחוף זבולון, הרצליה

מטה המאבק למען שמירת חוף זבולון וחבר מועצת העיר דרור עזרא הגישו אתמול עתירה לבית המשפט המחוזי ת”א באמצעות עו”ד אשר כהנא.

עיקר העתירה עוסקת באי חוקיות ההיתר שניתן לטיילת ולתהליכי קבלת ההיתר ללא שיתוף הציבור, הכנת תסקיר השפעה על הסביבה ואישור ע”י הולחו”ף. העותרים טוענים שהיתר שניתן לטיילת מבוסס על תוכנית ישנה בת חמישים שנים, שכלל לא מסמנת בה טיילת על החוף ולכן, יש לבטל את ההיתר ולהכין תוכנית מפורטת הכוללת גם את המסעדות והמבנים המתוכננים, וכזאת שלא תפגע בחוף ותגרום לגריפה של חול והעלמות החוף.

עוד טוענים העותרים כי הטיילת אינה “שביל ” אלא מבנה מסיבי בהיקפי בינוי אדירים, ולכם הינה בניגוד לאיסור בנייה ברצועת ה 100 מ’ מקו החוף שנקבע בתמ”א 13.

 

ציקה גרשוני אחד העותרים מטעם מטה המאבק מוסר : “אנחנו הגשנו עתירה בשם מאות אנשים החוששים שחוף זבולון ימחק כמו חוף דודו בחיפה וחופים אחרים שנבנו בהם טיילות. אנחנו רוצים לשים סוף לשיטה של עיריית הרצליה למלא את החוף בבטון בלי לשתף את הציבור, ובלי בדיקות סביבתיות. אנחנו עוסקים עכשיו בגיוס משאבים כספיים, נשמח לעזרה ותרומות”

העותרים גם הקימו אתר התרמה אינטרנטי לגיוס כספים מהציבור למאבק המשפטי והציבורי בכתובת http://www.indiegogo.com/savezvulun

 

על מטה המאבק

מורכב מתושבי הרצליה והסביבה בגילאים שונים, חובבי סביבה ואנשים שפוקדים את חוף זבולון ואוהבים אותו, מגולשים שחוששים מהפגיעה המתמשכת בחוף בעבות בניית מבנים לא טבעיים ופגעניים כמו מרינה הרצליה שגרמה נזק לכל החופים מצפון לה.

מעט רקע על המאבק למען חוף זבולון:

חוף זבולון הינו החוף החולי הפתוח היחיד שנשאר בהרצליה,זה כתוצאה מבניית המרינה ושוברי הגלים.

מרינה הרצליה ושוברי הגלים נבנו בשנות ה-90, 300 מ’ לתוך הים, דבר שעצר את נדידת חול צפונה המזין את החופים וכך נגרמה היצרות משמעותית של החופים בעיר.

בשל פגיעה זו נבנתה סוללת סלעים שהרסה את חוף אפולוניה,בחוף נוף-ים לא נשאר חול וקיימת גדר עם השלטים המודיעים כי זה חוף רחצה שאינו מוכרז ו”סכנה מפולת”, חוף השרון גם סובל מפגיעה קשה, ולמעשה חוף זבולון נשאר שריד אחרון לחופי הרצליה שהיו כאן בעבר.

לפני כשנה אישר ועדת רישוי את בניית שלב ב’ של הטיילת בין חוף דבוש ועד לחוף זבולון (כולל) ובחודש מאי יצא היתר לפרויקט.

אישור הפרויקט ניתן בוועדת רישוי ללא כל ידיעה של הציבור או ארגוני הסביבה וללא ידיעה של חברי מועצת העיר והוועדה המקומית לתכנון ובנייה.בסוף חודש יוני, מעט לפני תחילת העבודות, הדבר התגלה לתושבים שפנו לדרור עזרא חבר המועצה, למשרד לאיכות הסביבה, לאדם טבע ודין ולחברה להגנת הטבע אשר הפעילו לחץ על העירייה לא לממש את ההיתר ואכן העירייה הפסיקה את העבודות בחודשים האחרונים. במקביל אט”ד הצטרפה לערר.

החשש העיקרי הוא שבניית הטיילת תחסל לחלוטין את חוף זבולון והחוף הזה יהיה במצב שנמצא היום חוף נוף-ים וחוף השרון, זאת בגלל שאנרגיית הגלים בסערות תחזור מקירות הבטון אל החוף ותגרוף את החול לים, וכך בתהליך לא ארוך ייעלם החול מחוף זבולון.

בחודשים החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, המשרד להגנת הסביבה התנגד גם הוא בתחילה אבל יועץ חיצוני מטעם המשרד להגנת הסביבה העביר חוות דעת לועדת הערר הקובעת כי בניה במרחק 30 מ’ מקו “הגאות”.

ועדת הערר דחתה את הטענות כי יש צורך בהכנת תוכנית במקביל קיבלה את “המלצת” היועץ החיצוני של המשרד להגנת הסביבה והזיזה במקצת את הטיילת מזרחה. למרות זאת ציינה כי היה ראוי להביא זאת לדיון בועדה המקומית שבה חברים כל חברי המועצה.

Share
פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.