החוף החדש

שלב א’ – העלמת חצי הראשון של החוף ע”י הטיילת

לעומת טענות העירייה והחברה לפיתוח שיש פה רצועת חוף ענקית, האמת (ראו אז מהו רוחב החוף ו- הדמיות החברה לפיתוח) היא שיש פה חוף מאוד צר, שהטיילת גונבת ממנו כמעט חצי מרוחבו (והרבה יותר בכמה מקומות).  ראו בעצמכם:

להוריד ברזולוציה מלאה

אבל חברים זה לא סוף הסיפור…

שלב ב – העלמת חצי השני של החוף כתוצאה מנזק סביבתית

כמו שכבר ראינו בהרבה חופים בארץ, בניית בטון על פני החול גורם להעלמת החוף כתוצאת סחיפת החולות.  אז לא רק שנאבד את חצי החוף אחרי בניית הטיילת, גם אחר כך נאבד את החצי השני כתוצאת הבנייה.

לא מאמינים לנו?  אין בעיה.  תקראו מה יש למומחה עם 40 שנות ניסיון בתחום להגיד בעניין: חוות דעות מקצועית מד”ר יעקב ניר.

להלן כמה תמונות והסברים מחופים אחרים בארץ:

חוף דדו בחיפה

הטיילת לא נבנתה על קו המים, במקום היה חוף חול די רחב. מה שקרה לאחר שנבנת הטיילת באו סערות החורף פגעו בטיילת ובבטון של מתקני הצל הללו, וגרפו את החול לים. בסערות הבאות העצמה של האנרגיה גדלה ועוד חול סולק ולמעשה החוף חוסל ונשארה רק מדרכה.

שיימו לב, שהחלק שפונה אל הים הוא מדרגות שלכאורה לא גורמות להחזרת אנרגיה לחוף, כך אמר המהנדס של עיריית הרצליה בקשר לטיילת זבולון.

מתוך כתבה בידיעות חיפה פרופ’ מיכה קליין מדגיש כי בעוד שסערות וגלים אינם גורמים נזק ופועלים במחזוריות, האדם נוקט צעדים המשפיעים על החופים וגורם נזקים בלתי הפיכים. כך לדוגמה, בניית הטיילת בחוף דדו. פרופ’ קליין: “בחוף רגיל וטבעי הגלים המגיעים מן הים מתנפצים על החוף, נספגים בחול, מתרככים וחוזרים לים כשהם לוקחים איתם בחזרה כמות מועטה של חול. כאשר באים ובונים טיילת מבטון, הגלים במקום להיספג בחול, נשברים על הבטון. כך הגלים חוזרים לים בעוצמה גדולה יותר, וסוחפים איתם כמות גדולה יותר של חול והחוף הופך סלעי. בניית הטיילת עושה טוב לאדם, אך פוגעת בקו החוף ושכבת החול”.

כאן אנחנו רואים את הניסיון לתקן את הנזק עם קצת חול, החול לא מחזיק בגלל סיבה אחת פשוטה והיא כוח המשיכה.  בגלל החזר האנרגיה בסערות נוצרו בורות מול החוף הזה בתוך המים. כששמים מעט חול על החוף מתרחש התהליך הזה, כשהים גלי(לא סוער) הגלים אפילו הקטנים לוקחים עוד פיסת חול מהחוף וזו מתגלגלת אל הבור בים. ורואים את התוצאה בתמונה הזו שיש מדרגה של חול.

Share